Počátky obchodního školství na konci 19. století jsou přímo spojeny s tehdejším rozvojem průmyslového podnikání v našem kraji. Rychle rostoucí ekonomika nutně potřebovala vzdělané a kvalifikované odborníky, kteří byli připravováni v nejrůznějších typech škol obchodního zaměření. Ve Slaném bylo zahájeno vyučování na kupecké škole pokračovací 2. listopadu 1892.
K výrazné proměně ve vývoji slánského obchodního školství dochází po vzniku ČSR, kdy dosavadní kupecká škola byla přeměněna na školu obchodní (1922). Výuka tehdy probíhala v budově dnešní praktické školy v Palackého ulici, avšak tato budova svou kapacitou přestávala stačit zvyšujícímu se počtu žáků, a proto roku 1930 slánská městská rada schválila záměr výstavby nového objektu školy. Budova obchodní školy byla pro veřejnost otevřena na podzim 1932.
Slánská obchodní škola byla roku 1937 na základě iniciativy městského zastupitelstva přeměněna na obchodní akademii, která nesla jméno tehdejšího prezidenta E. Beneše, jehož manželka Hana měla k našemu městu velmi blízký vztah.
Prvním ředitelem slánské obchodní školy se stal Jaroslav Dobrovolný (1879–1937), dlouholetý ředitel slánské obchodní školy, který však krátce po svém jmenování zemřel.
Po osvobození 1945 se obchodní akademie, jež v době nacistické okupace byla nucena používat vnucené dvojjazyčné označení Handelsakademie in Schlan – Obchodní akademie ve Slaném, vrátila ke svému předválečnému názvu, ale po únoru 1948 byl tento název školy, jenž byl přímo spojen s „reakčním“ prezidentem Benešem, politicky opět nepřijatelný.
V padesátých letech bylo proto používáno pojmenování Vyšší hospodářská škola (pro čtyřleté studium), respektive Hospodářská škola (dvouleté studium). Roku 1960 se jméno školy změnilo na Střední ekonomická škola a tento název byl používán dalších více než třicet let. Počínaje rokem 1992 se škola v důsledku demokratických změn vrátila ke svému původnímu jménu z doby první Československé republiky – Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše.
Mgr. Zdeněk Víšek