Program byl vytvořen studenty školy, kteří se rozhodli nejen vzdělávat své spolužáky, ale také vyvolat diskusi o současných výzvách demokracie. Akce začala již 13. listopadu přednáškou ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka, která sloužila jako úvod k širší studentské akci. Pokračovala v pátek, kdy během dne probíhaly workshopy, filmy, diskuse a výtvarné dílny, které se zaměřily na historii sametové revoluce, lidská práva a aktuální politické otázky. Součástí programu byla také odborná přednáška doktora Jana Charváta z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který přiblížil téma Vývoj politického extremismu v ČR po roce 1989. Tato přednáška byla velmi atraktivní a aula, která byla pro tuto příležitost nově otevřena, byla naprosto plná.
Inspirativní akce Samet na školách měla za cíl připomenout studentům události spojené s pádem totalitního režimu v Československu v roce 1989 a prohloubit jejich povědomí o významu demokracie a lidských práv.
Mezi hlavní organizátorky akce patřily Eliška Kuzmová, Stella Mikešová a Marie Černá ze 2. B. Akce byla uspořádána ve spolupráci s neziskovými organizacemi, pedagogy a odborníky na historii. Během dne se studenti mohli zúčastnit několika zajímavých workshopů, které se věnovaly tématům spojeným s občanskými svobodami, významem sametové revoluce a aktuálními otázkami lidských práv.
Program plný inspirace
Jedním z nejzajímavějších momentů dne byl interaktivní workshop na téma Uprchlictví a lidská práva, kde si studenti prostřednictvím simulací a diskusí mohli uvědomit, jaké důsledky může mít omezení základních svobod na jedince i celou společnost.
Dalším bodem programu byly filmy věnované sametové revoluci, které doprovázely vzájemné diskuse. Studenti měli možnost diskutovat o tom, jakou roli v tehdejších událostech hrála odvaha a solidarita obyčejných lidí.
Nechyběla ani tvůrčí dílna, kde si účastníci mohli vyzkoušet tvorbu plakátů s tematickými hesly podporujícími demokracii a lidská práva. Výsledky byly později vystaveny ve vestibulu školy a staly se symbolem studentského zapojení do oslav tohoto významného výročí.
A jak celou akci vidí jedna z pořadatelek Eliška Kuzmová? „Reflektujeme minulost, tvoříme budoucnost. Akce Samet na školách nebyla jen o připomínání historických událostí, ale také o hledání paralel mezi minulostí a současností. Diskuse vedly k zamyšlení nad tím, jakým výzvám dnes demokracie čelí a jak mohou mladí lidé přispět k její ochraně."
Na závěr dne proběhlo hodnocení výtvarných prací našich prváků a předání výherních odměn. Díky této akci si studenti OA Slaný nejen prohloubili své znalosti o sametové revoluci a lidských právech, ale zároveň si uvědomili důležitost aktivního občanství a angažovanosti. Samet na školách tak zanechal hluboký dojem a ukázal, že i dnešní mladá generace si váží svobody a demokracie.
Mgr. et Mgr. Radek Rákos ve spolupráci se studentkou Eliškou Kuzmovou (2. B)