Newsflash

Protože se na naší škole vyučuje španělský jazyk, jsme rádi za jakoukoliv příležitost, kdy si naši žáci mohou pohovořit s rodilým mluvčím. Diego je jedním z řady zahraničních dobrovolníků z ICM, který nám nabídl pro tento školní rok spolupráci. Od listopadu začal docházet do výuky španělského jazyka a svým milým, přátelským přístupem si naše žáky rychle získal. Diego pomáhá našim žákům překonat stud a nebát se komunikovat. Hodiny s ním jsou rozhodně příjemným zpestřením výuky.

Celý článek.

Studentský maraton 2011 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 11 Duben 2011 12:17

Juniorský maraton – semifinálový závod v Ústí nad Labem

Ve čtvrtek 7. 4. 2011 vyrazila naše obchodní akademie již popáté na Juniorský maratonu. Oproti minulým rokům jsme se protentokrát rozhodli zúčastnit se jiného semifinále než středočeského. Volba padla na semifinále severočeské, které se konalo v Ústí nad Labem, kam jsme ze Slaného či Kladna dorazili vlaky ČD. Generálním sponzorem Juniorského maratonu - stejně jako loni - byla firma Durex.

Po zdárném absolvování cesty jsme měli dostatek času, abychom se seznámili s profilem a zejména povrchem trati. Běželo se na okruhu o délce 1 000 metrů. Start byl přímo pod budovou magistrátu města Ústí nad Labem a celá trať vedla po ne zrovna vítaném asfaltu či dlažbě. Letošní ročník byl pro nás nový i v tom, že poprvé nás jelo pouze deset, tedy bez jediného náhradníka či zapisovače. Navíc nikdy v minulosti jsme nemuseli čelit takovému množství omluvenek „na poslední chvíli“ jako letos, a tak důvěru dostalo hned 6 studentů prvního ročníku.

Start byl přesně ve 12:00 a postarala se o něj primátor města Ústí nad Labem. Hned první úseky čekal nejdelší úsek, a sice 6 195 metrů. Na tento úsek byl s předstihem za naši školu nominován Martin Hrabánek, jeden ze dvou běžců, kteří se již v minulosti zúčastnili juniorského maratonu. Hned po startu naše škola již tradičně zaujala poslední místo. Avšak Martinovi se celkem dařilo držet nasazené tempo a na předávce jsme byli již předposlední v solidním čase. Štafetu převzal Martin Burant. Poněkud přehnal začátek a s přibývajícími okruhy ztrácel na tempu. Po doběhu teprve třetího kola předával štafetu třetímu členovi, ale včas jsme si uvědomili chybu a po několikavteřinové pauze jsme Martina poslali zpět na trať do posledního kola. Na předávku doběhl velice vyčerpaný a trvalo mu poměrně dlouho, než se srovnal do normálu. Třetí v pořadí běžela Lenka Lukavská. I ona zaplatila nováčkovskou daň. Přepálila začátek a v závěru jí chyběly síly. I tak však z toho byl celkem slušný čas a zachování naděje na celkově uspokojivý výsledek. Po Lence vyrazil na trať Jan Matějovský. Nadšení mu nechybělo, stejně jako kyslík v první polovině trati. V té druhé už to bylo o něco horší. Pokud by měl běžet ještě o kilometr víc, bylo by to zřejmě pro něj utrpení, ale naštěstí pro nás a hlavně pro něj tomu tak nebylo a díky náskoku z počátku svého úseku z toho byl ve výsledku nadstandardní výkon. Pomyslný štafetový kolík následně velice rád předal druhé dívce v naší štafetě. Tou byla Klára Dundrová. Ta začala s úsměvem, ale i se zdravotním handicapem, nicméně tempo si rozvrhla velice dobře a v slušném čase předávala štafetu našemu nejstaršímu členovi. Tím byl Tomáš Figel. Ten vzal přípravu na tento závod zodpovědně, pilně trénoval a bylo to znát. Sice i on neodhadl tempo na první kolo, ale poté, co trochu zvolnil, zvládl zbytek trati velice dobře a přiblížil se některým soupeřům. Poslední naší dívkou byla Jana Štanderová. Ta se na svůj úsek velice těšila a přesně si rozvrhla mezičasy tak, aby zaběhla čas 18 minut. Běžela výborně, avšak motivace či povzbuzování kolemjdoucích bylo větší než očekávání, a tak výsledný čas byl ještě o něco lepší. Výsledný čas 17:31 znamenal výrazné vylepšení historicky nejlepšího času zaběhnuvšího dívkou z naší školy. Během svého úseku vytáhla naší školu z 9. na 8. místo. Další na řadě byl Lukáš Řezníček, druhý a poslední člen týmu, který se již v minulosti zúčastnil některého z předešlých ročníků. Od počátku na něm bylo vidět, že ví, co ho čeká, a ačkoliv i u něj s přibývajícími okruhy bylo patrné pomalejší tempo, jeho celkový čas byl výborný. Předposlední úsek běžel Petr Placák. Ten na nominaci kývl pouhých 22 hodin před startem samotného závodu, a tak neměl žádný čas na speciální přípravu. Začal víc než svižně, ale již před polovinou trati na něj přišla krize. Třetím kilometrem se doslova protrápil, naštěstí v posledním okruhu se i za podpory zbylého týmu částečně vzchopil a při poslední předávce jsem tak mohli začít reálně uvažovat o vylepšení historicky nejlepšího času naší školy. Role finišmana se ujal Jaroslav Trnka. Vyrazil svižně a pak ještě přidal. To, co předchozí člen ztratil, to Jarda rychle dohnal. Do posledního kola se jej rozhodli podpořit dva členové našeho týmu, ale Jarda jim rychle utekl. 150 metrů před cílem se dostal na krásné 7. místo, ale v nejdramatičtějším finiši toho dne nakonec ve finiši podlehl. Jeho výsledný čas 14:30 mohl směle konkurovat nejlepším výkonům ze všech startujících tohoto semifinálového závodu a stal se jednoznačně nejlepším časem v historii OA Slaný. Rovněž celkový čas 3:09:17 je historickým maximem, která naše škola kdy dokázala zaběhnout.

Výsledek se nerodil lehce, ale všichni účastníci do závodu dali maximum a zaslouží obrovský si dík a uznání. Nezbývá než dodat: „Díky a za rok na viděnou“.

 

Výsledné časy OA Slaný v minulosti:

2007 – 3:11:59

2008 – 3:14:11

2009 – 3:25:24

2010 – 3:14:51

2011 – 3:09:17

 

 

 

Tým OA Slaný pro rok 2011:

Zleva- Martin Hrabánek, Martin Burant, Lenka Lukavská, Jan Matějovský, Klára Dundrová, Tomáš Figel, Jana Štanderová, Lukáš Řezníček, Petr Placák a Jaroslav Trnka.

LAST_UPDATED2