Newsflash

Již druhou dekádou se studenti naší školy pravidelně účastní středoškolské futsalové ligy. Jedná se o celorepublikovou soutěž, kterou zaštiťuje Fotbalová asociace České republiky. Za mé třináctileté působení na Obchodní akademii Dr. Edvarda Beneše jsme nedosáhli takového úspěchu, jako právě letos.

V prvním kole této dlouhodobé soutěže jsme se v listopadu utkali s družstvy z SPŠ a VOŠ Kladno a SOŠ a SOU Dubská Kladno. Všichni jsme věděli, že do dalšího kola postoupí dva týmy. V našem prvním zápase jsme celkem jasně porazili výběr SOŠ a SOU Dubská Kladno 3:1 a vzhledem k tomu, že náš soupeř již předtím podlehl SPŠ a VOŠ Kladno, jsme měli postup jistý. V posledním zápase prvního kola tak šlo již jen o nasazení do dalšího kola a o sportovní čest. Zápas jsme nezačali dobře a v poločase jsme prohrávali 1:3, avšak dílem zlepšeného výkonu v druhé půli, dílem podceněním soupeře našeho týmu jsme výsledek otočili a nakonec vyhráli 4:3.

V druhém kole, které se hrálo o tři týdny později,

About us PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 13 Listopad 2009 14:39

Our address : Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše

Smetanovo náměstí 1200

CZ-274 01 Slaný

Headmistress:   Ing. Michaela Seghmanová 

Deputy Headmistress: Ing. Lenka Rohanová

 

Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše ve Slaném( Secondary School of Economics)

It is a secondary school for boys and girls at the age of 15(16)-18(19). It is situated in a small town called Slaný, which is located in central Bohemia and has almost 16 thousand inhabitants. Slaný lies about 30 km from Prague, the capital of the Czech Republic.

Our school has rich history. It was officially founded in 1872 as the result of economy development in the end of 19th century.

The name of the school has been changed many times and its current name is Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše Slaný, where the name of one of our former presidents is used. Its symbol is Merkur, the god of business, earnings and travelling.

About 200 students attend the school recently. They have lessons of Czech, Math, etc. but also special subjects such as Economics, Accounting, Written Electronic Communication, Information and Communication Technologies, and Law. Their voluntary subjects are two foreign languages. They can choose either German or Russian, everyone has to learn English. Spanish used to be taught there, but now it´s just an afterschool club. In the second grade every student chooses line of his/her study for the third and the fourth grade. They can choose either Tourism or Business. Students also decide which voluntary subject they take up as the preparation for Maturita exam: Conversation in foreign language or Optional Math.

A lot of our students regularly take part in various Olympics, competitions and tournaments and very often succeed.

We try to provide students with international education possibilities and appreciate cooperation among (not only) European schools.

LAST_UPDATED2