Newsflash

Dne 17. února 2016 se na Kladně konalo okresní kolo Olympiády v ČJL. Naši školu reprezentovaly dvě studentky, které se nejlépe umístily ve školním kole – Lucie Kobylková z 1. A a Denisa Rássová ze 2. A. Celá soutěž se skládala ze dvou částí: první ani tak neprověřovala klasické jazykové znalosti, ale byla spíše zaměřena na prokázání jazykového citu – jednalo se proto o jakési „hrátky s češtinou".
Ve druhé části měli soutěžící prokázat své stylistické schopnosti. Studenti si v letošním roce mohli zvolit libovolný slohový útvar, ale téma bylo pro všechny stejné – „Ladovská zima". Zajímavostí je, že zatímco letos bychom možná napočítali na prstech jedné ruky, kdy u nás sněžilo, tak organizátoři této olympiády se stali téměř vizionáři, neboť právě tento den chumelilo, takže studentům pomáhala při psaní jejich slohové práce i atmosféra skutečné zimy.
Naše studentky se umístily ve střední části výsledkové listiny a za reprezentaci naší školy jim děkuji.
Mgr. Jan Andrýsková

About us PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 13 Listopad 2009 14:39

Our address : Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše

Smetanovo náměstí 1200

CZ-274 01 Slaný

Headmistress:   Ing. Michaela Seghmanová 

Deputy Headmistress: Ing. Lenka Rohanová

 

Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše ve Slaném( Secondary School of Economics)

It is a secondary school for boys and girls at the age of 15(16)-18(19). It is situated in a small town called Slaný, which is located in central Bohemia and has almost 16 thousand inhabitants. Slaný lies about 30 km from Prague, the capital of the Czech Republic.

Our school has rich history. It was officially founded in 1872 as the result of economy development in the end of 19th century.

The name of the school has been changed many times and its current name is Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše Slaný, where the name of one of our former presidents is used. Its symbol is Merkur, the god of business, earnings and travelling.

About 200 students attend the school recently. They have lessons of Czech, Math, etc. but also special subjects such as Economics, Accounting, Written Electronic Communication, Information and Communication Technologies, and Law. Their voluntary subjects are two foreign languages. They can choose either German or Russian, everyone has to learn English. Spanish used to be taught there, but now it´s just an afterschool club. In the second grade every student chooses line of his/her study for the third and the fourth grade. They can choose either Tourism or Business. Students also decide which voluntary subject they take up as the preparation for Maturita exam: Conversation in foreign language or Optional Math.

A lot of our students regularly take part in various Olympics, competitions and tournaments and very often succeed.

We try to provide students with international education possibilities and appreciate cooperation among (not only) European schools.

LAST_UPDATED2